Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Az Bilinen Windows İpuçları

ALABEYİ

Fahri Üye
Fahri Üye
Galatasaray
Az Bilinen Windows İpuçları

Windows’u daha etkili ve hızlı kullanmak için bu ipuçlarını bilmenizde fayda var.

Windows oldukça geniş kapsamlı özelliklere sahip bir işletim sistemi ve kullanıcıları bazı özellikleriyle şaşırtabiliyor. Yıllardır Windows kullanan kullanıcılar dahi işletim sisteminde yeni şeyler keşfedebiliyor. Bu yazımızda Windows’un az bilinen özelliklerini ve bu özelliklerin nasıl kullanım kolaylıkları sağladığını göstereceğiz.

Windows tuşu + X

Windows Vista, 7 ve 8′de farklı kullanımlara sahip bu tuş kombinasyonu her Windows kullanıcısının bilmesi gereken bir kolaylık. Windows Vista ve 7′de Windows Mobility Center’ı açan bu kombinasyon sayesinde monitörünüzün parlaklığı, kablosuz ayarları ve ses düzeyi gibi ayarlara ulaşmak oldukça kolay.

Bu kombinasyonun Windows 8′de karşılığı ise Power User Menu. Bu tuş kombinasyonu ile açacağınız Power User Menu sayesinde kolayca Komut İstemi, Disk Yönetimi, Aygıt Yöneticisi gibi ayarlara ulaşmak mümkün. Ayrıca Power User Menu, bilgisayarınızı kapatmak veya uykuya almak için de kullanılabilir.

Hızlıca ekran görüntüsü alın ve kaydedin

Print Screen tuşu sayesinde ekran görüntüsü almak mümkün. Ancak aldığınız ekran görüntüsü kaydetmek için Paint gibi programlara ihtiyacınız var. Windows’un bir diğer az bilinmeyen özelliği olan hızlı ekran görüntüsü özelliği işte tam burada devreye giriyor. Windows tuşu + Print Screen kombinasyonu ile aldığınız ekran görüntüsü doğrudan Resimler klasörüne kaydediliyor. Bu sayede hızlıca ekran görüntüsü alıp, ayrıca programlara ihtiyaç duymadan aldığınız görüntüleri kaydedebilirsiniz.

Dosya Geçmişi

Harici bir diske var olan belgeleriniz, resimleriniz ve videolarınızı yedeklemek için kullanabileceğiniz bir Windows servisi olan Dosya Geçmişi, dosyalarınızın güvenli bir şekilde hızlıca yedeklenmesini sağlıyor. Dosya Geçmişi, yedeklediğiniz dosyaların eski sürümlerini de yedeklediği için, yanlışlıkla üstüne yazdığınız belgelerinizi bu sayede kurtarmanız mümkün. Dosya Geçmişini kullanmak için harici bir disk şart.

Dosya Geçmişi’ni açmak için Windows 8 Bilgisayar ayarlarına girdikten sonra Güncelleştirme ve kurtarma sekmesinin altındaki Dosya Geçmişi seçeneğine tıklamanız yeterli.

Adım Kaydedicisi

Windows kullanırken yaptığınız her tıklamanın, açtığınız her programın, ekran görüntüleriyle kaydedilmesini ister miydiniz? Eğer cevabınız evet ise, Windows 7 ve 8 ile birlikte gelen Adım Kaydedecisi aradığınız uygulama. Oldukça basit bir arayüzü sayesinde kullanımı kolay olan Adım Kayededicisi, özellikle bilgisayar konusunda az bilgisi olan birine, herhangi bir konuda izlenecek adımları göstermek için oldukça faydalı bir araç.

Kaydediciyi durdurduktan sonra, kayıt sırasına yaptığınız bütün hareketler, yeni bir pencerede ekran görüntüleriyle görüntülenecektir. Bu hareketleri ZIP dosyasına kaydederek, aynı yolu izlemesini istediğiniz bir diğer kullanıcıya gönderebilirsiniz. Adım Kaydedicisini açmak için basitçe arama ekranında aratmanız yeterli.

Görev çubuğunda açık uygulamaları yeni pencerede açın

Normal şartlarda, görev çubuğunda açık olan bir uygulamanın simgesine tıkladığınızda karşınıza açık uygulama penceresi çıkar. Peki ya aynı uygulamadan ikinci bir pencere açmak isterseniz? Windows’un bir diğer güzide tuş kombinasyonu sayesinde bunu yapmak mümkün. Tek yapmanız gereken, açık olan görev çubuğu simgesine tıklamadan önce Shift tuşuna basılı kalmak. Bu sayede o anda açık olan uygulamanın aynısı farklı bir pencerede açılacaktır.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)