Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Hisse Senedi Nedir? Yatırımı Nasıl Yapılır?

Oyuncudmr

Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
19 Aralık 2016
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
Puanları
0


Hisse senetleri, çok eski zamanlardan bu yana yatırım amaçlı kullanılan kıymetli evraklardır. Elbette tüm hisse senetlerine yatırım yapılmamaktadır. Yalnızca borsaya kaydedilmiş (kote olmuş) şirketlerin hisse senetleri yatırımcılar tarafından alınıp satılabilmektedir. Bu işlemleri yapabilmek için de belli koşulların sağlanması gerekmektedir. Yatırımcı tarafında sağlanması gereken en önemli koşul; hisse senedi nedir, yatırımı nasıl yapılır konusunda bilgi ve deneyim sahibi olunmasıdır.

Şimdi hisse senetleri ile ilgili bilinmesi gereken konulara geçelim:

Hisse Senedi Nedir?Hisse senedinin tanımını yapacak olursak; anonim şirketlerin pay sahiplerine paylarını belirlemek amacıyla verdikleri kıymetli kağıtlardır, ibareleri görülecektir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere her şirketin hisse senedi çıkartması mümkün değildir. Sermaye şirketleri ve anonim ortaklıkları hisse senedi basabilmektedir. Bu hisse senetlerinden en çok kullanılan türler, adi ve imtiyazlı olanlardır. Ama ülkemizde bu iki tür kullanılmamaktadır. Türkiye’de en çok nama ve hamiline yazılı hisseler kullanılmaktadır.

Hisse senetlerinin borsada işlem görebilmesi için öncelikle kaydedilmesi gerekmektedir. Bunun için de halka arz denen işlemler yapılmaktadır. Şirket halka arz edileceğini ve hisselerini yatırımcılara açacağını duyurur. Sonucunda da gerekli işlemler gerçekleştirilir ve hisse senetleri halka açılır. Bundan sonra ise arz ve talebe göre hisse senedi fiyatları belli olur.

Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?Hisse senetleri, genel olarak borsa ile birlikte anılmaktadır. Çünkü borsaların ilk ortaya çıkışı, hisse senetlerinin ticari işlemlerde kullanılmasıyla olmuştur. Bu nedenle hisse senedi yatırımı dendiği zaman akıllara hemen borsa gelmektedir. Borsada hisse senedi yatırımı yapmak için yatırımcıların öncelikle bu işlemleri nasıl yapacağını bilmesi gerekmektedir. Öğrenmeleri gereken bilgiler, internet ortamında kolayca bulunabilir. Ek olarak uzmanlar tarafından kaleme alınmış kitaplar ve eğitimler sayesinde de bilgi edinmek mümkündür.

Yatırıma yapmaya başlamanın ilk adımı eğitim almak ve deneyim kazanmak olarak tanımlanabilirsiniz. Günümüz koşullarında bu işlemler son derece kolaydır. Deneyim kazanmanızı sağlayan ve bir oyuna benzeyen demo hesaplarda, sanal para ile hisse senedi alım – satımı yapabilirsiniz. Bu şekilde hem risk almamış olursunuz hem de hisse senedi işlemleri hakkında deneyim kazanmış olursunuz. Eğitimlerin size vereceği en önemli bilgiler; borsa nasıl çalışır öğrenmek ve yatırım işlemlerinde nelere dikkat edilerek para kazanıldığını bilmektir.

Hisse senedi yatırımı konusunda bilgi ve deneyim kazandıktan sonra kendinize bir aracı kurum seçmeli, ardından yatırım hesabınızı açtırmalısınız. Bu işlemleri yaptığınızda resmi olarak yatırımlara başlayabilirsiniz. Hesabınıza yatırım yapacağınız parayı yatırıp, hangi hisse senetlerine yatırım yapacağınızı da belirledikten sonra al – sat yapabilirsiniz. Elbette hisse senedi seçimi yapabilmek için bir süre piyasayı izlemeniz gerekmektedir.

Borsa takibi yapmak, hisse senedi yatırımlarında oldukça önemlidir. Çünkü hisse senedi fiyatları arz – talep ilişkisine göre değişim göstermektedir. Arz – talep üzerine etkili olan faktörler ise makro ekonomik verilerden gündem olaylarına kadar birçok konu olabilir. Bu nedenle; hisse senetlerinin ait oldukları şirketler, sektörleri ve piyasanın genel seyrini değiştirebilecek haberleri mutlaka takip etmelisiniz. Bu takip işlemine ek olarak fiyatlardaki değişimleri, analiz etmelisiniz. Teknik analiz uygulamaları ile hangi hisse senedine, ne yönde yatırım yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Analizlerle ve piyasa takibiyle hisse seçimi yaptıktan sonra, yatırım amacınıza uygun bir strateji belirlemeniz gerekecektir. Bir başkasının gittiği yoldan gitmek yerine, kendi yolunuzu belirleyerek daha karlı işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle stratejinizi de belirledikten sonra alım – satım işlemlerine başlamalısınız.

Son olarak hisse senedi yatırımı yaparken planlı, sakin, sabırlı ve istikrarlı bir yol izlemeniz gerekmektedir. Acele etmeden, her koşulu izledikten sonra almaya veya satmaya karar vermelisiniz. Yalnızca uzmanlardan edineceğiniz bilgilerle değil, kendi yorumlarınızla işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Başkalarının dediklerine kulak asmamalı ve kendi stratejileriniz doğrultusunda ilerlemelisiniz.


Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

 

aşk3055

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
27 Temmuz 2016
Mesajlar
57
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Konum
İstanbul
Bende yaklaşık olarak 1 yıldır hisse senedi alım ve satımı yapıyorum. Paylaşmış olduğunuz bilgilerde çok işime yaradı sağ olun.
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst