Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Java Eclipse Kurulumu [RESİMLİ ANLATIM]

Mr.Onur

Fahri Üye
Fahri Üye
Fenerbahçe
Java Öğreniyorum’a artık bir adım kaldı. Gerekli kurulumların nasıl yapılacağını anlatmadan önce sık sık karıştırılan JDK ve JRE’i anlatmak istiyorum.
JDK veya Java Development Kit Java tabanlı uygulamalar geliştirmek için kullanılan Java derleyicisi (compiler), Java çeviricisi (interpreter), geliştirme araçları (developer tools), Java Uygulama Programlama Arayüzü (UPA) (Application Programming Interface, API) kütüphanelerine sahip olan bir settir.
JRE veya Java Runtime Environment, Java tabanlı uygulamaları çalıştırabilecek minimum gereksinimlere sahip bir settir. Bu sete Java çeviricisi, Java Uygulama Programlama Arayüzü kütüphaneleri, Java tarayıcı eklentisi dâhildir.
JRE, JDK’nın bir alt kümesi denebilir.

JDK Kurulumu
Şimdi JDK kurulumuna gelebiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta şudur. İşletim sistemimizin kaç bit olduğunu bilmemiz gerekiyor. Windows için, bilgisayarımı sağ tıklayıp özelliklere geldiğimiz zaman sistem türünü görebileceğiz.

Sistem Türü

İnternetten bulup indirebilirsiniz.

JDK 7 Yükleme Sayfası

İndikten sonra, inen dosyayı çalıştırarak JDK için yükleme işlemini tamamlıyoruz. Yükleme işlemi gerçekleşirken karşımıza çıkan pencerelerde hiçbir değişiklik yapmadan Next’e tıklayarak yüklemeyi yapmalıyız.

Eclipse Kurulumu
Eclipse Java uygulalmalarını yazarken kullanacağımız derleyicimizdir. Eclipse’in üzerinde “Eclipse Compiler for Java” diye adlandırılan derleyici bulunmaktadır.
İlk olarak Eclipse’i indiriyoruz. İndirme sayfasına gitmek için tıklayınız. Burada sistem türüne dikkat etmeyi unutmuyoruz.

Eclipse İndirme Sayfası

Sistem türüne göre indirme seçeneğini tıkladığımız zaman bir sayfa açılacaktır. Oradaki indirme okuna tıkladığımız zaman indirme işlemi gerçekleşmez ise sayfanın altında başka sunuculardan indirmenize olanak sağlayacak bağlantılar bulunmaktadır.

Eclipse İndirme Sayfası

Eclipse sıkıştırılmış bir dosya olarak inecektir. Dosyanın içinden Eclipse klasörünü istediğimiz yere çıkarttıktan sonra Eclipse.exe’yi çalıştırıyoruz. Açılırken bize yapacağımız çalışmaları nerede depolayacağımızı soracaktır. Burada seçimimizi yaptıktan sonra, “Use this as the default and do not ask again” seçeneğini tıklarsak bu sorma işlemi her açılışta gerçekleşmez.

Eclipse Açılış Sayfası

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)