Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Kaza Anında yapılması gerekenler ve faydalı teknikler

Azathor

Fahri Üye
Fahri Üye
Fenerbahçe
Öcelikle Bilimsel kaynaklardan alınan cevapları maddeler halinde paylaşmak isterim ;

1-Öncelikle 112 yi arayarak acil sağlık ekibine haber veriniz.Gerekliyse itfaiyeçekici vs de çağırın.
2-Kazazede mümkün olduğunca yerinden kıpırdatmayın.
3-Kaskın camını açarak kazazedenin solunum yolundaki engelleri ortadan kaldırın.KAZAZEDENİN KASKINI ÇIKARMAYA ÇALIŞMAYIN
4-İlkyardım eğitimi almadıysanız yaralıya dokunmayın.
5-Profesyonel yardım gelmeden çevre de tedbirler alın;
_Motosiklet çalışıyorsa kontağı kapatıp anahtarı sağlama alın.
_Motosikletten benzin sızıyor olabilirtoplanan kalabalıkda sigara içilmesini engelleyin.
_motosikletin önüne arkasına uyarı işaretleri koyun..
6-Kazazede motosikletin altında sıkışıp kalmışsa dikkatli bir biçimde motosikleti üzerinden kaldırın
7-Kazazedeye güven verici sözlerle telkin verin sakinleştirin.
8-Kazazedenin bilinci kapalı ise(kolunu parmaklarını oynatamıyor size cevap vermiyorsa)nefesini kontrol edin.nefes almıyorsa suni tenefüs yapın.Nabızını kontrol edin nabız alamıyorsanız göğüs masajı yapın.İlkyardım tecrübeniz yoksa yaralıya dokunmayın.
9-Kazazedenin boynunu korumak çok önemli.Profesyonel yardım geldiğinde mutlaka boyunluk takılması gerekir.boyunluk yok ise havlukazakbattaniye vs işinizi görür.
10-Herhangi bir kanama var ise kanamayı durdurmak için üzerine temiz bir bezle bastırın.
11-Profesyonel ekip gelince yaptıklatınızı anlatın

Motorsiklet hayranı olarak Ağır Vasıtada geçirdiğim kazaları sizinle paylaşmak istiyorum.

Kaza olur olmaz değil sene 2013 ben Abim ile Suzuki Hayabusa motor ile bir kahvaltıya gittik sabah 9. Öglen birde çayımızı içtik çıktık geliyoruz fazla yediğimiz için tansiyon ayarımız yerine oturmadı ve viraja girerken gözümün önü karardı kendimizi sol virajda kayalarda bulduk. Ve kafamızda kasklar parçalanmıştı doğrusu hızlı değildim fakat kask hayat kurtarır !

İkinci agır kazam ; 150 Küba xcg Motorsiklet aracımızla 2014 yılında yani daha yeni olan bir kaza bu sefer ilçeler arası gezintide iken Akü !! Asit damlatıyormuş.. Damlatmaz diye düşünmeyin bakın olmuş fark etmedik tam viraja yan yattık giriyoruz asit tekeri delmiş. Ve motor bir anda kontrolden çıktı teker patlayınca. Ben o an anladım ve kendimi yolun kenarına attım. Olası karşıdan gelebilicek araçlara karşı motorsikleti süren abimdi ve o kendisini atamadı.. Motor onun hakimiyetinde.. Ve yine solugu virajda aldı.. Bu sefer şuur kaybı yaşadı. 0 Motorsiklet fakat oluyorr.. Önemli olan bu hazdan tabiki vazgeçin diye yazmıyorum.
1.cisi Tampon sensin ve ona göre davranmalısın motorsiklette
2.cisi kaza anında motoru bırak abi bırak gitsin yaa bırakmazsan motorla çakılırsın bırakıcan başka şansın yok.
3.cüsü kendinizi kaza anında fırlatın, fırlatın abi yaa korkmayın atın kendinizi benim 2 parmak bir ko kırıldı fakat kaskım bile yoktu ölümden döndüm yani..
4.cüsü en önemlisi Telefonlarınızın acil sinyal vermesine izin verin kaza anında felç kalabilirsiniz.
5. Kaza geldim demez GELİR.
6. Sakın korkmayın ve paniklemeyin Gözünüzü kapatmayın sakın bu hayatınızın hatası olur. Bilinç gözde bitiyor bilinci uyaran temel yapı göz bunu yaşayan biri olarak yazıyorum.
7. Eger yara almadıysanız çevre güvenliğini sağlayın

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)