Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Klima Santralleri Nedir?

skirubo

Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Şubat 2022
Mesajlar
23
Tepkime puanı
0
Puanları
41
Yaş
25
Klima Santralleri Nedir?


Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

? Klima santralleri, dışarıdan gelen havayı toplayan ve dağıtan büyük bir kutudur. Bir üfleyici ve filtre rafları içerir ve bina içindeki sıcaklık ve nem seviyelerini ayarlar. Buna ek olarak, ünite tipik olarak binanın çatısında bulunur. Kanallar AHU’dan çeşitli odalara kadar uzanır. Bu üniteden gelen hava ihtiyaca göre soğutulabilir veya ısıtılabilir. AHU’lar ayrıca çeşitli boyutlarda gelir.

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

insan yoğunluğunun çok ve kalabalık olduğu ortamlarda kullanılır. Örnek vermek gerekirse restoranlar, toplantı salonları, kongre merkezleri, etkinlik salonları vb.


Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun


Klima santralleri bir binadaki havayı dağıtır ve şartlandırır. Kanallardan geçen havayı arındırır, ısıtır ve soğuturlar. Ayrıca havayı basınçlandırabilir ve kullanılmış kirli havayı odalardan AHU’ya geri çekebilirler. Kullanılan hava devridaim edilir ve içerdiği termal enerji taze hava girişine geri beslenebilir. Klima santralinin temel işlevi, odayı veya binayı daha konforlu hale getirmektir. Konut binalarında, birkaç farklı tipte klima santrali vardır. En basitlerine terminal üniteleri denir ve sadece bir hava filtresi ve bobini olabilir. Diğer bir tip ise, %100 dış hava şartlandıran bir tamamlama havası ünitesidir. Klima santralleri ısıtma ve soğutma üniteleri veya paket üniteler olarak da bilinmektedir. Genellikle bir binanın çatısına kurulurlar. Son olarak, çatı hava işleyicileri vardır. Çoğu çatı tipi klima santrali yan yanadır.


Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt OlunKlima Santralleri tipik olarak havalandırma ve sirkülasyon için birden fazla fanla yapılır. Bir AHU’nun muhafazası genellikle metalden yapılır veya korozyona dayanıklı yapı için boyanır. Birçok AHU, güç tüketimini optimize etmek için EC fanları kullanır. Birçok farklı tipte klima santrali ve bileşenleri vardır. Binanızın ihtiyaçları ve bütçeniz için doğru olanı seçin. Birini seçerken, verimlilik hedeflerinizi ve güç gereksinimlerinizi karşılayan bir birim seçtiğinizden emin olun.
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst