Selülaz Nedir ?

'Kimya' forumunda Siyah tarafından 30 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siyah
  Offline

  Siyah Fahri Üye Fahri Üye

  Konular:
  841
  6,949
  7
  38
  Osmanlı
  5 Haziran 2014
  Selülaz

  Selülaz, selülozu sindirmeye yarayan, mantarlar, bakteriler ve bazı protozoa türleri tarafından salgılanan bir tür enzim.

  Selülaz ve hemiselülazlar birlikte bitkisel biyokütleyi daha küçük parçalara ayırırlar ve bunlar daha sonra ß- ve u-glukozidazlar tarafından monomerlerine indirgenir. Selülazlar, selülozun ß-1,4-glikozidik bağlarını parçalayabilir.
  Mide enzimleri selülozu sindiremeyen otçul hayvanların bağırsaklarında yaşayan simbiyotik bakteriler tarafından üretilerek sindirime yardımcı olurlar. Selülaz insanlarda bulunmadığından insanlar selülozu sindiremezler ancak lifler halinde dışarı atabilirler.

  Selülazlar, selülozun parçaladıkları kısmına göre sınıflandırılır. Endoglukanazlar selüloz liflerini rastgele, ekzoglukanazlar açığa çıkan lif uçlarını daha küçük parçalar ortaya çıkacak şekilde keserler. ß-glukozidaz ise bunları monomerlerine ayırır.
  Bakterilerde selülozom olarak adlandırılan, birçok selülaz çeşidinin bir araya gelerek oluşturduğu yapılar vardır ve sindirilen maddelerin kolayca hücre içine alınabilmesi için bakteri duvarına bağlı bulunabilirler. Bazı mantar türlerinde olduğu gibi selülaz bileşenleri hücre dışına da salgılanabilir.

  Endoglukanaz
  Endoglukanazlar genellikle selülozun düzensiz (kristal olmayan) kısımlarındaki liflerini keser ve serbest lif uçları ortaya çıkartır.

  Ekzoglukanaz
  Selülaz liflerinin serbest kalan indirgen veya indirgen olmayan uçlarını keserek küçük parçalar (dimer veya oligomer) açığa çıkartır.

  Sellobiyohidrolaz
  Sellobiyohidrolaz (ß-glukozidaz), dimerleri (veya oligomerleri) canlıların kullanabileceği monomerlere dönüştürür.

   
 2. aşk3055
  Offline

  aşk3055 Aktif Üye Kayıtlı Üye

  Konular:
  7
  57
  3
  0
  İstanbul
  27 Temmuz 2016
  Bilgiler için teşekkürler. Not aldım paylaşmış olduğunuz bilgileri.
   

Bu Sayfayı Paylaş