Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Tezcatlipoca, Aztek Tanrısı

Selim

Üye
Kayıtlı Üye
Aslında Aztek Mitolojisi altında anlatacaktım fakat dizide ayrı olarak bahsedildiği için bu şekilde yapmaya karar verdim. Türkçe kaynak olmadığı için farklı kaynaklardan topladığım bilgileri derledim. Dizide henüz tam olarak nasıl kullanılacağını bilmiyoruz fakat burada yazanlar fikir verebilir.

Tezcatlipoca, Aztek inanışında merkez bir tanrı veya tanrı konumudur. Ometeotl'un 4 oğlundan biridir. Dünyayı yaratırken bir bacağını yem yaptığına inanılır ve öyle tesir edilir. Adına düzenlenen festivale Toxcatl denir ve Mayıs ayında kutlanır. Birçok şey ile ilişkilendirilmiştir. Bunlardan bazıları; gökyüzünün gece ki hali, gece rüzgarları, kasırgalar, kuzey, toprak, obsidiyen, düşmanlık, ihtilaf, kehanet, hükümdarlık, günahkarlık, "jaguarlar", büyücülük, güzellik, savaş ve çekişme. Nahuatl dilinde isminin anlamı "Tüten Ayna" olarak çevrilir.

Tanrılığının farklı yönlerine ithafen farklı çağırımları vardır; Titlacauan, Ipalnemoani, Necoc Yaotl, Tloque Nahuaque, Yohualli Èecatl, Ome acatl, Ilhuicahua Tlalticpaque.

Tasvirinde genellikle yüzünün yanına siyah ve sarı şeritler çizilir. Sağ bacağının yerinde obsidiyen ayna yada bir kemik çizilir. Çünkü Toprak Canavarı ile yaptığı savaşta kaybetmiştir. Tezcatlipoca'nun "nagual" yani hayvan karşılığı bir jaguardır. Jaguar halindeyken ona "Tepeyollotl" denir anlamı "Dağkalbi"dir.

Toxcatl, Festival
Bu festivalin yada ritüelin en önemli parçası, Tezcatlipoca'yu temsil etmesi için seçilen genç bir adamı, kurban etmektir. Her yıl boyunca bu döngü devam eder. Biri kurban edildiğinde yerine yenisi seçilir.

Seçilen kişiye "ixiptlatli" denir ve aslında bir savaş esiridir. Kibar konuşmayı, şarkı söylemeyi ve flüt çalmayı öğrenir. Yıl boyunca sokaklarda geçit düzenlenir ve ona büyük saygı duyulur.

[HR][/HR]

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)