Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Münih Teknik Üniversitesi

Hükümdar

Administrator
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.metin2tr.net
Münih Teknik Üniversitesi (Almanca: Technische Universität München, İngilizce: Technical University of Munich veya University of Technology, Munich) Münih ile civarındaki ilçelerde ve Singapur'da çeşitli kampüsleri bulunan Almanya'daki bir araştırma üniversitesi. İsmi TU München veya TUM olarak kısaltılmaktadır. Üniversite 1868 yılında kurulmuş olup, kamuya ait bir yükseköğretim kurumudur. 9.704 öğretim görevlisi, 507 profesör üniversite bünyesinde çalışmaktadır.[1] 32.547 öğrenci (%18'i yabancı) üniversitede eğitim alırken, öğrencilerin 1.196'sı doktora aşamasındadır.[2]

Özellikle mühendislik ve bilişim teknolojisi alanlarında Avrupa'nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Münih Teknik Üniversitesi'nde 151 farklı bölüm bulunmaktadır.[3]

QS 2012/13 Dünya Sıralaması'na göre TUM, Almanya'nın en iyi üniversitesi olmakla beraber dünya sıralamasında 53'üncüdür. Mühendislik alanlarında dünyanın en iyi 21. mühendislik okuludur. Temel bilimlerdeyse 25. sıradadır.[4] Avrupa Komisyonu ise bilimsel yayınlar açısından Münih Teknik Üniversitesi'ni, Cambridge ve Oxford'un ardından Avrupa'daki en yüksek etkiye (impact factor) sahip 3. üniversite olarak listelemiştir.[5]

Münih Teknik Üniversitesi bünyesinde 17 Nobel Ödülü bulunmaktadır. Araştırma açısından Almanya'daki "mükemmeliyet inisiyatiflerinin" (Exzellenzinitiative) başını çeken TUM, hakemli dergilerde yılda 5.000 yayın ve 18.000 atıfa ulaşmış[6], 1990 yılından beri 386 adet[7] yüksek teknoloji girişimine (high tech start-up) ön ayak olmuş ve yalnızca 2011 yılında kendi adına 46 patent başvurusunda bulunmuştur.[8] Ayrıca 2011 mali yılı itibariyle de 1,1 milyar euroluk bütçesi, 258,8 milyon euroluk araştırma vb. dış kaynaklardan geliri ve 217,1 milyon euroluk bağış fonuyla Almanya'nın ve dünyanın en varlıklı üniversitelerinden biridir.[9] Her yıl 600 farklı araştırma işbirliğine imza atan üniversitenin başlıca finansal sponsorları Bavyera firmaları BMW, Siemens ve Audi'dir (dış kaynaklardan yaratılan gelirin %30'u bu 3 firmadan gelmektedir).

Uluslararası Ortaklıklar

Münih Teknik Üniversitesi, ulusal Exzellenzinitiative ve TU9 gibi ortaklıklarla beraber, PEGASUS, ATHENS, GE4, EUA, TIME, CESAER, EuroTech Universities, LAOTSE gibi uluslararası ortaklıklara da üyedir.

TU Münih, Nanyang Teknik Üniversitesi ve Singapur Ulusal Üniversitesi'nin işbirliğiyle 2001 yılında Singapur'da yeni bir kampüs (Alman Bilim ve Teknoloji Enstitüsü) kurmuştur.

Bunun dışında, TUM 175 uluslararası üniversite ve enstitü ile yakın işbirliği içindedir.[10] Bunun dışında 427 üniversite ile de değişim programı uygulamaktadır.[11]
Kampüsler
Münih

Mimarlık Fakültesi
İnşaat, Yer ve Çevre Bilimleri Fakültesi
Elektrik-Elektronik ve Bilişim Teknolojisi Fakültesi
Tıp Fakültesi
Yönetim Bilimleri Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Spor Bilimleri Fakültesi

Garching
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri fakülte binasının içeriden görünümü

Kimya Fakültesi
Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
Makine Fakültesi
Matematik Fakültesi
Fizik Fakültesi
Garching Kampüsü'nde aynı zamanda çeşitli Nobel Ödüllü araştırmalara imza atan Max Planck Enstitüsü Fizik Araştırma Merkezi de bulunmaktadır.
Weihenstephan (Freising)

Gıda, Arazi ve Çevre Bilimleri Fakültesi

Haidhausen

Tıp Fakültesi ve "Klinikum rechts der Isar" Üniversite Hastanesi

Schwabing

Tıp Fakültesi ve Schwabing Üniversite Hastanesi, "Biederstein Çocuk Kliniği"

Olympiapark (Münih Olimpiyat Parkı)
Spor ve Sağlık Bilimleri Fakültesi
Straubing

Straubing Bilim Merkezi (Yenilenebilir Doğal Kaynaklar)

Obernach am Walchensee

Hidrolik ve Su Kaynakları Araştırma Merkezi

Wettzell

Uydu Jeodezisi Araştırma Enstitüsü

Iffeldorf

Limnoloji Araştırma İstasyonu

Augsburg

Üretim Teknojisi Uygulama Merkezi

Singapur

Singapur Alman Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (Singapur Ulusal Üniversitesi ve Nanyang Teknik Üniversitesi işbirliğiyle)

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)