Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

[Nasıl] Ubuntu 12.04 LTS 32Bit Çoklu Masaüstü Uzak Kontrol Kurulumu

Hükümdar

Administrator
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.metin2tr.net
Arkadaşlar selamlar. Ubuntu 12.04 LTS 32Bit dağıtımı üzerinde çoklu uzak masaüstü için yapmamız gerekenleri bir senaryo eşliğinde izah etmeye çalışacağım. Anlatacağım adımların tamamı fiziki bir sistemde denenmiştir. Ubuntu konusunda çok yeni bir kullanıcıyım karşılaştığım sorunları başkaları da yaşamasınlar diye buraya not düşmek istedim.

1 - Öncelikle bilgisayarımıza '' UBUNTU ''adresinden Ubuntu Server 12.04.2 LTS 32Bit indirip kuruyoruz. Bu konuda Ubuntu nasıl kurulur konusuna değinmeyeceğiz.

2 - Kurulum bittikten sonra, Login ekranındayken Ubuntu-desktop yüklemesi yapmalıyız. Çünkü ilk Ubuntu kurulumu sonrası sadece kod ekranı görünecektir. Öncelikle kurulum aşamasında girdiğimiz kullanıcı adını yazıyoruz ardından şifremizi giriyoruz login başarılı olunca internet kablosu takılıyken şu kodları giriyoruz;

Kod: [Seç]
sudo apt-get updateKod: [Seç]
sudo apt-get upgradeKod: [Seç]
sudo apt-get install ubuntu-desktopKod: [Seç]
sudo reboot
Evet bu işlemden sonra artık Ubuntu işletim sistemimiz karşımıza görsel olarak çıkıyor.

3 - Şimdi Server sistemimize birden fazla uzak kullanıcının aynı anda bağlanabilmesi için gerekli ayarları yapalım. Ctrl-Alt-T klavye kombinasyonu ile konsolumuzu açalım ve şu kodları yazalım;

sudo apt-get install ltsp-server-standaloneKod: [Seç]
sudo ltsp-build-client
Bu adımlar neticesinde LTSP Server kurmuş olduk. Şimdi LTSP Server’ın default Dhcp ayarlarını kendi ağımıza göre ayarlayalım. Konsolumuzda;

gksudo gedit
komutunu çalıştırıyoruz, ardından "open" diyerek "etc/ltsp/dhcpd.conf" yolundan ilgili dosyayı açıyoruz. Gerekli değişiklikleri yapıp kaydedip kapatıyoruz.

4 - Şimdi sırada uzak masaüstü kullanıcıları için kuracağımız 2.paket var,
sudo apt-get install python-software-propertiesKod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:freenx-teamKod: [Seç]
sudo apt-get updateKod: [Seç]
sudo apt-get install freenx –y
5 - Şimdi sırada uzak masaüstü kullanıcıları için kuracağımız 3.paket var;

wget –no-check-certificate
tar –zxvf nxsetup.tar.gzKod: [Seç]
sudo cp nxsetup /usr/lib/nx/nxsetupKod: [Seç]
sudo /usr/lib/nx/nxsetup --install
6 - Şimdi Nxserver'da kullanıcı tanımlamaya geldik. Bunun için öncelikle Ubuntu masaüstümüz de sağ en üstten kullanıcı adımıza tıklıyoruz ve "User Accounts" kısmına geliyoruz. Karşımıza gelen sayfada sağ en üstten "Unlock" kısmına tıklayıp kilidi açıyoruz ve sol en alttan "+" işareti ile yeni kullanıcımızı oluşturuyoruz. Ben "Client-1" kullanıcı adı ve "client-1" diye bir şifre giriyorum. Ubuntuda kullanıcımızı oluşturduktan sonra "Nxserver" kısmında da ayar yapacağız. Ama önce 2 config belgesinde küçük bir değişiklik yapmamız lazım. Konsolumuzu açıyoruz;

gksudo gedit etc/ssh/sshd.config
Açtığımız bu config dosyasında "#password authentication yes" kısmını "no" yapıyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.

gksudo gedit etc/nxserver/node.conf
#enable passdb_authentication=”0” kısmını şu şekilde değiştiriyoruz;
enable passdb_authentication=”1” (Dikkat edin başlangıçtaki diyaz (#) işaretini sildik.) bunu da kaydedip çıkıyoruz.

Şimdi sıra kullanıcıları nxserver'a kaydetmede;

sudo nxserver --adduser kullanıcı_adıKod: [Seç]
sudo nxserver --passwd şifre
yazıp kullanıcılarımızı ekliyoruz. Eklediğimiz bir kullanıcıyı silmek için;

sudo nxserver --user del kullanıcı_adı --system
komutunu kullanabiliriz.

7 - Şimdi sisteme flash player kuralım. Ubuntu software center aracılığı ile adobe flash eklentisi yazıp install ediyoruz.

8 - Uzak kullanıcılarımız için masaüstüne kısayollar koymak istiyorsak şu yolu takip edelim, Konsolu açalım;

sudo apt-get install gnome-panelKod: [Seç]
gnomedesktop-item-edit ~/masaüstü/ --create-new
ikinci yazdığımız kod betiğinden sonra karşımıza kısayol oluşturmak için bir pencere gelecektir. Penceredeki bölgeler ise şu şekilde,

Tür, uygulama
İsim, belirlediğimiz herhangi bir isim mesela "yeni kısayol"
Komut , kısayolunu görmek istediğimiz program. Ben masaüstümde "firefox" kısayolu görmek istiyorum. Tamamı küçük harflerle "firefox" yazıyor ve istersem bir boşluk bırakarak açılış sayfasını istediğim şekilde yazabiliyorum. firefox

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

gibi bu şekilde oluşturulan kısayola tıklandığında direk google.com.tr açılacak.

9 - Daha önceki oluşturduğumuz kullanıcıları detaylı yetkilendirebilmek için konsolumuzu açıyoruz;

sudo apt-get install gnome-system-tools
Akabinde "Dash Home" sayfamıza gidelim ve arama çubuğuna "users and groups" yazıp ilgili program parçasına girelim. Karşımıza gelen sayfada oluşturduğumuz kullanıcılara detaylı izinler verdiğimiz ekran gelecektir, her kullanıcı için istediğimiz ayarları yapıp çıkalım.

10 - Şimdi Ubuntuda çalıştırılamayacak Windows uygulamaları kullanılması isteniyorsa "Ubuntu Software Center" yardımıyla "Oracle VM Virtual Box" kuralım ve uzak kullanıcılarımızın aynı anda 1 virtual box’ı kullanmalarını sağlayalım. Öncelikle Oracle VM Virtual Box kuralım. Kurulum başarıyla tamamlanınca Virtual Box’çalıştıralım ve "Yeni" kısmından istediğimiz işletim sistemini kuralım. İşletim sisteminin kurulumu bitince Virtual Box ana ekranında oluşturduğumuz sanal işletim sisteminin üzerine sağ tıklayıp "Create Shortcut on Desktop" diyerek masaüstüne kısayolu atabiliriz. Tabi ki bu işlemleri kendi kullanıcı adımla açtığım oturumda yaptım. Şimdi oluşturduğumuz uzak kullanıcılardan birisinin oturumu açalım. Dash Home’a girip VirtualBox’u çalıştıralım. "Yeni" dedikten sonra oluşturacağımız sanal makinaya bir isim verelim. İşletim sistemi tipini seçip ilerleyelim ve sonraki ekranda Bellek ayarlaması yapalım. "Sanal Sabit Disk Sürücü" kısmına geldiğimizde ise "Use existing hard disk" seçeneğini seçerek yandaki göz at butonundan "File System / Home / Kullanıcı Adımız / VirtualBox VMs" yolunu izleyerek admin oturumumuzda oluşturduğumuz sanal işletim sistemini gösterelim. Artık Uzak Kullanıcımız için admin oturumumuzda oluşturduğumuz sanal işletim sistemini kullanılabilir hale getirdik. Yine isteğinize bağlı olarak yukarıda bahsettiğim şekilde Masaüstüne kısayol oluşturabilirsiniz.

11 - Şimdi Ubuntu Server makinamıza static ip verelim;

gksudo gedit
penceremiz açılınca "Open" diyerek /etc/network/ yoluna gidiyoruz ve "interfaces" config dosyasını açıyoruz. Config dosyasının "# The Primary network interface" başlığının alt kısmını şu şekilde değiştiriyoruz;

auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.2.199
netmask 255.255.255.0
network 192.168.2.1
broadcast 192.168.2.255
gateway 192.168.2.1
dns-nameservers 192.168.2.1

Bu ayarları Adsl modemimizin yerel ip numarasının 192.168.2.1 olduğunu varsayarak verdik. Siz kendi modeminizin yerel ip numarasına göre değerler girmelisiniz. Burda ek olarak şunu belirtmek isterim ki uzak kullanıcılarımızın Server sistemimize erişebilmeleri için Server sistemimizin bağlı bulunduğu modemde Server sistemimize atadığımız ip numarasıya 22.portu açmamız gerekiyor.

12 - Son olarakta ayarlarını yaptığımız Server işletim sistemimize Windows veya Linux bir işletim sisteminde nasıl erişeceğiz onu görelim;

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

adresinden NX Client for Windows başlıklı yardımcı programımızı indirelim. Ben bu senaryoda Ubuntu Server sistemime Windows bir uzak bilgisayardan erişeceğim. Siz Ubuntu Server sisteme yine bir Linux dağıtımından erişmek istiyorsanız ilgili indirme sayfasında Linux için Client indirmelisiniz. Programı indirip bilgisayarımıza kurduktan sonra;

Server kısmına bağlanacağımız Server sistemin ip numarasını gireceğiz, eğer aynı ağ üzerindeysek local ip numarasını yani yukarıda kendi el ile atadığımız ip numarasını giriyoruz. İnternet üzerinden erişmek istiyorsak Türk Telekomun bize sağladığı ip numarasını giriyoruz. Port numaramız 22 kalacak. Desktop kısmı Unix ve Gnome seçeceğiz. Aynı ağ üzerindeysek LAN, internetten erişeceksek ADSL seçeceğiz. Display kısmınıda kendimize göre ayarlıyoruz diğer ayarlar ile isteyenler detaylı ilgilenebilirler. İşlemlerimizin tamamı bu kadar. Herkese kolay gelsin. Şimdiden hayırlı bayramlar.

**Not: Bu benim ilk açık kaynak kodlu işletim sistemi deneyimimdi. Çok bilgili birisi değilim. Eksik veya yanlış yazdığım yerler olduysa şimdiden affetmeniz dileğimle.*

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)