Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Zerrin ÖZER Fan Kulüp

İntifada

Uzman Üye
Uzman Üye
Bursaspor
19 Mayıs'taki konser hava kosullari nedeni ile baska bir tarihe ertelenmistir!

ZERRİN ÖZER'İ TANIYALIM

Zerrin Özer (d. 4 Kasım 1957, Ankara), Türk pop şarkıcısı. Mehmet Niyazi - Hüsniye ÖZER çiftinin dördüncü ve son kızı olup, 1970'li yılların önde gelen sanatçılarından Tülay Özer'in küçük kardeşidir. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı.

Anne ve babasının ayrılığı çocukluk yıllarının mutsuz geçmesinin en büyük sebebi oldu. Müziğe olan tutkusu Amerikalı şarkıcı Janis Joplin hayranlığı ile büyüdü. Kendi çalışmasıyla 1975'te katıldığı TRT yarışmasında birinci olmasının verdiği heyecan ve cesaretle müziğe yoğunlaştı.

Bu yolda ablası Tülay Özer'in büyük desteğini arkasına aldı.İlk plağı olan Bizler ve Sizler - Yalvarırım adlı 45'liği 1976 yılında, uzun yıllar bağlı kalacağı Kent Plak tarafından yayınlandı. Takip eden dönemde, Türkiye'nin en ünlü orkestrası, İstanbul Gelişim Orkestrası ile caz ve dans müziği yaptı.

1979 yılında ilk dikkat çeken çalışması Esin Engin aranjeli, sözlerinde ve müziğinde Orhan Gencebay imzası bulunan 'Gönül' ile patlama yaparak, 1980 yılının 45'liği seçilen ikinci ve son 45'liği "Gönül - Yaman Olurum" ile Altın Plak ödülünü almaya hak kazandı. 1980 yılında ilk albümü "Seni Seviyorum" adıyla piyasaya çıktı, onu aynı yıl içersinde "Sevgiler" izledi. Artık kapılar açılmıştı. Hem de Paris'e kadar ...

1982 yılında, Paris'te, Eyfel Kulesi'nde, 'Binbir Gece' adı altında Türkiye'yi tanıtıcı konserler verdi. Sadece bununla da kalmadı, bir yıl sonra Paris'teki Olympia'da bir resital için sahneye çıktı.

1981 yılında "Ve Zerrin Özer" albümüyle arabeske yöneldi. Bu yöneliş sanatçıya olan ilgiyi artırdı. 1982'de "Gelecek misin?", 1984'te "Mutluluklar Dilerim", 1985'te "Evcilik Oyunu" ve "Kırmızı" adlı albümleri çıktı.

Fono Müzik etiketli Kırmızı Albümünde "Eminem" ve "Dom Dom Kurşunu" şarkılarını "İntuv Ene" ve "Merhaba Ya Habeyib" adlarıyla Arapça seslendirdi.

1987 yılında son LP'si "Dayanamıyorum" adlı albümü çıktı. Ertesi yıl çıkan "Dünya Tatlısı" albümüyle yeniden pop müziğine dönüş yaptı.

1990 yılında çıkan Sarp Müzik etiketli "İşte Ben" albümüyle (CD ve kaset olarak) en iyi albüm ödülünü kazandı. Aynı yıl müzisyen Alper Önal'la evlendiyse de ertesi yıl boşandı.

1991 yılında Tempa Foneks etiketiyle çıkardığı "Sevildiğini Bil" albümü yine çok sattı ancak ertesi yıl çıkan "Olay Olay" albümü beklediği ilgiyi göremedi ve bu hayalkırıklığı sanatçının müziğe birkaç yıl boyunca küsmesine yol açtı.Trafik kazasından ölen Kerim Tekin ile düet yaptı ve aşk yaşadı.

1996 yılında "Zerrin Özer" albümüyle müziğe dönen sanatçı, ertesi yıl "Zerrin Özer 97" albümünü çıkardı. 2000 yılında yaptığı "Bir Zerrin Özer Arşivi" best of albümüyle ikinci kez en iyi albüm ödülünü kazandı.

2001 yılında yine eski şarkılarından oluşan "Ben" çift CD&MC olarak piyasaya çıktı. Peşpeşe piyasaya sürülen bu iki albümüyle toplam 1,5 milyonu aşkın satış gerçekleştirdi. Ertesi yıl yaptığı "Ölürüm Ben Sana" albümü beklediğini veremese de, 2005 yılında yaptığı "Ve Böyle Bir Şey" türkü-caz albümüyle beklenen ilgiyi gördü. Bu albümü de Altın Plak'la ödüllendirildi.

2000'li yılların ikinci yarısında da yepyeni albüm yapımlarıyla müzikseverlerle buluşmaya devam etti. 2007'de Ömür Geçiyor & Zerrin Özel adlı ikili bir albüm yayınlayan Özer, 2009'un sonlarına yaklaşılırken Sabiha Akdemir'le birlikte Emanet adlı albüme imza attı. 2010 yılı içerisindeyse, ilk olarak çeşitli sanatçıların katılımıyla hazırlanan Her Devrin Devleri adlı konsept albümün süpervizörlüğünü üstlenen sanatçı, aynı yıl iki tekli yapımına, Yerin Hazır ve Fire, birden imza attı.

45'lik ve Teklileri

Bizler ve Sizler - Yalvarırım (1976)
Gönül - Yaman Olurum (1979)
Dünya Tatlısı (2001)
Yerin Hazır (2010)
Fire (2010)

Albümleri

Seni Seviyorum (1980)
Sevgiler (1980)
Ve Zerrin Özer (1981)
Gelecek misin? (1982)
Mutluluklar Dilerim (1984)
Kırmızı (1985)
Evcilik Oyunu (1985) (Sanatçının izni olmaksızın piyasaya sürülmüştür.)
Dayanamıyorum (1987)
Dünya Tatlısı (1988)
İşte Ben (1990)
Sevildiğini Bil (1991)
Olay Olay (1992)
Zerrin Özer (1996)
Zerrin Özer 97 (1997)
Bir Zerrin Özer Arşivi (2000)
Ben (2002) (Sanatçının izni olmaksızın piyasaya sürülmüştür.)
Ölürüm Ben Sana (2003)
Ve Böyle Bir Şey (2005)
Ömür Geçiyor & Zerrin Özel (2007)
Emanet (2009)
Giden Gitti (2012)

ZERRİN ÖZER RÖPORTAJI(Helin Avşar-Habertürk Yazarı 2009)

Zerrin Özer’le bir buçuk yıl önce taşındığı Bakırköy’de buluştuk. Ona sormak istediğim o kadar çok şey vardı ki... Ama en çok da nasıl bu kadar zayıfladığını merak ediyordum. Aşık filan mı olmuştu yoksa... Diyet listesini almam şarttı anlayacağınız. Peki spor yapmış mıydı? Aşağıda bu soruların hepsine ve daha fazlasına yanıt bulacaksınız...

Son zamanlarda acayip kilo verdiniz. Tam olarak ne kadar?

27 kilo verdim. Gerçi 35 kilo vermişim gibi duruyor çünkü kemik yapım ince.
Diyetisyenler, “Çok şanslısın, üç kilo versen, altı kilo vermiş gibi durursun” diyor.

Nasıl bir diyet yaptınız?

Yıllardır kilo alıp verdim. Yeryüzündeki bütün diyetlerin ana maddesini, sağlıklı olarak
neler yapılması gerektiğini biliyorum. İlk önce kan tahlili yaptırmak gerekiyor. Böylelikle vücutta ne eksik, ne fazla; nelerin gitmesi gerekiyor belli oluyor. Diyeti o sonuçlara göre yapmak lazım. Ben kırmızı et yemedim, çünkü sevmiyorum. Genelde sebze ağırlık beslendim. Sabah dört tane zeytin, kepek ekmeği, aralarda yoğurt, öğle yemeğinde sebze yediysem akşam balık veya tavuk yedim. Konuyu bildiğim için kendime göre rejim yaptım. Spor çok önemli.

ZAYIFLAMAK İÇİN TAŞINDIM
Zayıflamak için her gün spor yapmak işe yarıyor mu?

Başarılı olmak için emek vermek gerekiyor. Mesela hiç bilmediğim bir semte,
Bakırköy’e taşındım. Spor salonunun yanında 70-80 metrekarelik bir daire tuttum. Ataköy Spor Merkezi’nin sahibi sevgili Ziya, “Zerrin gel spora başla” dedi. Ben de “Yerin çok uzak” dedim. O sıralar spor merkezinin tam yanındaki daire boşaldı, tesadüf işte. Sadece sporla ilgilenseydim diğer işlerimi aksatmış olacaktım.

Hem sporumu hem diyetimi hem de diğer işlerimi yapabilmek için buraya taşındım. Çünkü biliyorsunuz, insanların zamanının çoğu trafikte geçiyor. Kendime kamp hayatı kurdum. Ruhen de diyete başladım. Dedim ki; “Güzel olan her şeyi hayatından çıkaracaksın, çünkü onlar kilo yapıyor.” Önceleri beynimi kontrol
edemezdim. Kilolarımdan asla mutlu olmadım. Bu durum hayatımın belli dönemlerinde bana büyük üzüntüler yaşattı. Bu sefer beynime yenilmiyorum, ona hakim oluyorum. Biliyorsun Akrep burcunun en kötü özelliği sabırsız olmasıdır.

Bir buçuk sene, “Nasıl yapacağım” diye düşündüm. Kadir Çöpdemir, “Sende rejim gibi bir şeyler seziyorum” dedi, çünkü bir sürü yöresel yemek geliyor ve ben ağzıma sürmüyorum. “Kadının iradesini göstereceğim, bir buçuk senede 29 kilo vereceğim, göreceksiniz” dedim.

Herkes bana da “Çok kilo vermişsin” diyor. Bir dönem 67 kiloydum. Aşık olduğum çocuk bana “Domuz” dedi, o gün tuvalette ağladım. Bunu hırs yapıp acayip kilo verdim. Sizin de başınızdan geçen böyle bir şey var mı?
15-16 yaşlarındayken, çok ünlü bir söz yazarı vardı, “Ne olur ona gidelim” diye
anneme yalavarıyordum. Çok tombul değildim ama kiloluydum epeyce. Tanıdıklar vardı, araya girdiler, annemi ikna ettim. Söz yazarı bana baktı, “Unut şarkı söylemeyi, seni gören televizyonu kapatır” dedi.

ANTİDEPRESAN KULLANDIM
Gerçekten mi? İnanamıyorum... Peki ne yaptınız, bu sözler sizi üzmedi mi?

Çıkarken “Beni yanlış anladınız, amacım güzellik yarışmasına katılmak değildi” dedim ve çok ağlamadım. Annem o zamanlar pastaları saklıyordu, ben de “Pastayı sakladın, esirgedin kızından” diye not yazıyordum. Ama bu olaydan sonra 20 kilo verdim. Sonra yine aldım. Çok duygusalım. Hayatımın her döneminde
antidepresan kullandım. Antidepresanların en büyük yan etkisi, çok acıktırması
ve kilo aldırması. Bazıları “Bünyem böyle” der. Yok böyle bir şey. Bu lafların
hepsi yalan. Herkes kendini kandırıyor. Yemezseniz kilo almazsınız. Zeytinyağlı
fasulye yemekten içimde zeytin ağacı çıkacak. Zeytinyağlı fasulye, pırasa, dolma, bol salata... Bir dönem sürekli ton balıklı salata da yiyordum. Ama hep zeytinyağı koydum içine.

“Zerrin Özer, albüm çıkaracağı zaman zayıflıyor” diyenler var...

Hiç alakası yok. Ayrıldığım eşim Levent, kilo vermemi çok istemişti. “Zerrin korkuyorum, tansiyonun çok çıkıyor” diyordu. Hiçbir zaman kırıcı konuşmadı ama her zaman kilo vermem gerektiğini söyledi. Onunla birlikteyken yapamadım. Şimdi “Acaba kendi kendime bu durumu inat mı yaptım” diye düşünüyorum.

YAŞADIKLARIM YAZDIKLARIMDAN ÇOK DAHA AĞIR ASLINDA
Bir de kitabınız var; çok cesurca yazılmış, inanılmaz bir kitap. Etkilenmemek elde değil.

Aslında yaşadıklarım çok daha ağır ama kitapta sadeleştirerek anlattım. Orada anlatılanların hepsi gerçek; kendime hiç kıyak geçmedim, yaptığım yanlışları da yazdım. 18-19 sene boyunca yorganın altında her gece ağlıyorsunuz... Ama o zaman her şey çok farklıydı. Bunu o zaman açıklasaydım ailem kalp krizinden giderdi, ablam gider vururdu onu. Aileden birisi gibi gördüğü bir insan sonuçta.

Bence en doğru zamanda açıkladınız.
Bilerek söylemedim. Artık nasıl dolmuşsam...

ALEVİ OLMAKLA GURUR DUYUYORUM
Politikayla ilgileniyor musunuz?

Aleviyim ve bununla gurur duyuyorum. Çünkü bizim içimizde ilk başta insan sevgisi, laiklik, çağdaşlık, Atatürkçülük var. Her zaman haksızlığa karşı çıktım. Hiçbir mezhebe ve insanlığa yakışmayan şeylerin söylenmesi beni son derece sinirlendiriyor. Bir Alevi derneği kuracağım.

İLİŞKİMİZİ NEGATİF ENERJİ VE ŞEYTANİ GÜÇLER BİTİRDİ
Bir erkeğin önce neresine bakarsınız?

Gözlerine bakarım. Çünkü her şey gözde biter.
Yapmacık ilişkiler hissediliyor aslında. Sizin fotoğraflarınıza bakınca, birbirini seven bir çift görüyorduk.
Başta “Reklam” dediler. Levent bu sözlere cevap vermedi, her zaman sabretti. Ben kalabalık aileyi çok severim. Levent’in ağabeyi, onun kızı, annesi hep birlikte çok mutluyduk. Ama sonra şeytani güçler, negatif enerji geldi, böyle oldu. Hâlâ nasıl olduğunu anlamış değilim aslında.

Şu anda eskisine oranla daha dinamik, ayakları yere basan bir kadın var karşımda. Acaba yeni bir aşkın etkisi altında mısınız? Yoksa “Ben çok değiştim, işlerime sarıldım, bundan sonra kafam rahat mı” diyorsunuz?

Evet bu. İnsan sevdiğini uzakken de sevebiliyor. O zaman şarkıları daha iyi dinliyor. Şarkılarımı çok daha güzel yorumladım. Albümdeki şarkıların çoğunu Levent’i düşünerek söyledim. Çok duygulandım. Avrupa’da bir sanatçı aşık olursa ya da sevgilisiyle kavga ederse, hemen stüdyosuna koşar. Çünkü farklı nüanslar çıkıyor o zaman.

LEVENT ‘YENİDEN EVLENELİM’ DESE GÖZÜMÜ KIRPMADAN KABUL EDERİM
Zayıfladıktan sonra karşılaştınız mı eski eşiniz Levent Süren’le?

Tabii. Dün gördüm. Ağabeyinin kızı Dünya’yı çok seviyorum, o benim her şeyim, ömrüm. Geçen gün onu görmeye gittiğimde karşılaştık, “Nasıl olmuşum” diye sordum. O da “İyi” dedi. “Benimle gurur duymanı istiyorum, başardım” dedim.

Kilo evliliğiniz için sorun muydu?

Kilo, kendini beğenmemekten tutun da cinsel hayatınıza kadar her şeyi etkileyen bir dizi soruna yol açıyor. Hayatım boyunca maneviyata ve iç güzelliğine çok önem verdim. Ama herkes öyle bakmıyor. Bazı erkekler çok zayıf, bazı erkekler kilolu seviyor. Erkek, sözünün geçmesini ve sevdiği insanın zayıflamasını istiyor. Bunu
yapamayan kadınlar mutsuz oluyor. Ayrıca yapmak isteyip yapamayanlar da var. Kilo önemli bir şey.

Eski eşiniz yeniden evlenme teklif etse, kabul eder misiniz?

Gözümü kırpmadan kabul ederim. Canım o benim. O, her şeyden önce, çok iyi arkadaşımdı. Levent o kadar olgun bir insan ki, ben hep çocuk gibiydim yanında.

Levent Bey ondan büyük olmanızı dert etti mi hiç?

Levent’e bu yüzden sadece teşekkür edebilirim. Yaşımı asla problem etmedi.

Anladığım kadarıyla onu hâlâ çok seviyorsunuz... Severken ayrılmak nasıl bir şey?

Çok saçma. Boşanma davasını ben açtım üstelik. Duruşmada karşımda duruyordu. Birbirimize baktık. Hakim o sırada “İyi düşündünüz mü” diye soruyor. Tam “Yok yapamayacağım” diyecektim ki, avukatım “Zerrin Hanım rezil olursunuz” dedi. İçim kan ağlayarak boşandım. Avukatım o cümleyi kurmasaydı, boşanmaktan vazgeçecektim. Biz Akrep burçları böyleyiz. Ya hep ya hiç. Uçlarda
yaşıyoruz. “Neden ayrıldınız” diyorlar. Çünkü ben çok hırpaladım ilişkimi. Önce alıp göklere çıkarıyorum, sonra birden bire yere atıyorum. Karşımdaki insan da ruhen hasta oluyor.

Bir erkeğin sizi elde etmesi için ne yapması gerekiyor?
Çok şefkatli olmalı.

Bebek yapmayı düşünüyor musunuz?
Hayatımda bir tek insandan olmasını istedim; o da Levent.

KELİME OYUNU

Ajda mı, Sezen mi?
SEZEN
Caz mı, pop mu?
CAZ
Çikolata mı, galeta mı?
MAALESEF GALETA
Genç mi, olgun mu?
OLGUN
Seks mi, yemek mi?
SEKS
Yatak mı, koltuk mu?
KANEPE
Gözlük mü, lens mi?
GÖZLÜK
Koca mı, hoca mı?
LEVENT
Maço mu, kılıbık mı?
MAÇO

RESİMLER

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)