Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Abdürrahim Tuncak / Zübeyde Hanım

Sfenks

<marquee behavior="alternate"><font color="red" si
Uzman Üye
Web sitesi
www.hayatmmo.com

15 Mayıs 1919

Düşmanın İzmir’e çıktığı o gün, Mustafa Kemal Paşa evden çıkmadı.
Bütün gün kahve içti, sigara içti, evin orta katında hep dolaştı, yürüdü… O gün Rauf Bey geldi eve. Cevat Abbas geldi, Refet Bey, Refik Saydam Bey, Hayati Bey, Muzaffer Kılıç Bey geldiler eve…

Akşam herkes gittikten sonra Mustafa Kemal Paşa bizi topladı ve anneme şöyle dedi:

‘Annem… İstanbul’dan sonra düşman İzmir’i de almaya teşebbüs etti. Bizim artık bu vatanda yaşamamız haram olacak. Benim düşüncem, ilk fırsatta Anadolu’ya geçmektir. Sonra da icabı halinde sizi de oraya aldırırım.’

Annem bu sözleri büyük bir olgunlukla karşıladı:
‘Asker işi bu…Ben anlamam, Paşa’ dedi. ‘Fakat sen gittikten sonra da biz artık bu evde oturamayız. Bu ev bize çok pahalıya gelir. Akaretler’deki evi boşaltmadık nasıl olsa… Şakir Ağa oturuyor şimdi. Şakir Ağa kendi evine geçer, biz de oraya taşınırız.’

Mustafa Kemal Paşa, annemin bu sözüne karşı durmadı:
‘Peki…Kararı siz verirsiniz’ dedi. ‘Akaretler’e taşınırsınız, ben sizi aldırıncaya kadar orada kalırsınız.’

Mustafa Kemal Paşa, bu konuşmadan sonra anneme sordu:
‘Bavullarım hazır, değil mi?’ dedi.

‘Elbette hazır’ dedi annem. ‘Üç bavulun da hazır, Paşa.’

Mustafa Kemal Paşa yine sordu:
‘Üç tane sivil elbisem de hazır mı?’ dedi.

Annem, başını ‘evet’ anlamında sallarken, bir yandan da sordu:
‘Sen paşasın, askersin, oğlum’ dedi. ‘Bir takım sivil elbise hadi neyse ama, üç tane sivil elbiseyi ne yapacaksın?’

Mustafa Kemal Paşa’nın bu soruya yanıtı kısa oldu:
‘Her ihtimale karşı, annem’ dedi. ‘Her ihtimale karşı…’

Hepimiz yataklarımıza çekildik… Mustafa Kemal Paşa’nın geç saatlere kadar uyumadığını çok iyi biliyorum. Onun odasının altındaki odada yatıyordum. Ben uzun zaman uyumadım. Mustafa Kemal Paşa’nın dolaştığını hep duydum… Sonra uyumuşum.

Abdürrahim Tuncak'ın anısından

Dipnot:Abdürrahim Tuncak, Zübeyde Hanıma "anne" diye hitap ediyor.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)