Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Dostluk eli

ABYYAPIM

Banned
Banned
Beşiktaş
Web sitesi
ahmet.web.tr
[h=1]Dostluk eli[/h][h=2]'Siz-biz yok bu havuz hepimizin' diyen Galatasaray Kulübü sutopundaki en büyük rakibine destek çıktı.[/h]

Galatasaray Sutopu Kulübü, İYİK’in havuz sıkıntısına tepkisiz kalmadı. FANATİK’in aracılık ettiği buluşmada, Sarı-Kırmızılılar, ‘Rakip yoksa rekabet de olmaz’ diyerek, hiçbir karşılık aramadan tesisin kapılarını açtı.

Amatör sporların gündemini tutan FANATİK geçen hafta, İstanbul Yüzme İhtisas’ın (İYİK) 2007’den bu yana yaşadığı tesis sıkıntısını geçen hafta ‘Kim Bu Adamlar’ haberiyle sayfalarına taşımış ve büyük ses getirmişti. Siyasilerden; yeni seçim öncesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olması beklenen, şu anki Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, bizzat gazetemizi arayarak, konuyla yakından ilgileneceğini ifade etmişti. İYİK’in yardımına koşan bir başka kurum da, Türkiye’de özellikle de son yıllarda sutopunun öncüsü olarak tanınan Galatasaray’dı. Sarı-Kırmızılı Kulüp, sürekli finalde karşılaştıkları ve ligdeki en büyük rakibi olmasına rağmen İYİK Kulübü’nün haykırışına tepkisiz kalamadı. Daha önce de yardımlarını esirgemeyen Galatasaray Kulübü, İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’nü (İYİK) tesis konusundaki sıkıntıyı bir nebze olsun çözmek adına yardım elini uzattı. FANATİK’in de aracılık ettiği dev buluşmada Galatasaray Kulübü Su Sporları Genel Menajeri Emre Danişmend ile İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü Başkanı Caner Aksüt’le Galatasaray’ın Kalamış’taki tesislerinde bir araya geldi. Sadece gazetemizin yer aldığı buluşmada, Galatasaray Kulübü, tüm imkanları seferber ederek, İYİK’in A Takımı ve özellikle de altyapıda yaşanan antrenman sıkıntını gidermek adına, yardım elini uzattı. İşte buluşmanın perde arkası...

GALATASARAY KULÜBÜ SU SPORLARI MENAJERİ EMRE DANİŞMEND: Başkan Ünal Aysal, ‘sutopunda yeni bir sistem yapalım ve başına da seni getirilim’ dedi, böyle uygun gördü. Sutopundan hiç anlamam ancak ‘Lutfi Arıboğan basketbolcuydu, futbolu yönetiyor neden olmasın’ dedim. Tabii ki, bu işten biraz anlayacaksın ama burada önemli olan idarecilik. Çalışanı yönlendirmek. Ben de arkamdaki ekibe güvenerek bu işe soyundum. Başta takım kaptanı Onur Gülsoy olmak üzere sutopu şube menajerimiz Cahit Sılay ile birlikte, herkes işin ucundan tuttu. Herkes kendinden fedakarlık etti. Mesela kaptan Onur, 4 yılın ardından yeniden suya girdi. Çünkü takım içindeki rol modelleri çok önemlidir. O zincir de kırılmıştı. Gençlere ağabeylik yapacak isimler takımı bırakmıştı. Ama şimdi geri döndüler; Onur ve Cahit.

‘Fenerbahçe’yi geçtik, tamam iş bitti!’

EMRE DANİŞMEND: Geçen haftalarda çalıştay yaptık. Ve söylediğim bir şey vardı; Biz sporu ahlaklıca yapıyoruz. Ama spor şu anda ahlaksızca yapılıyor. Çünkü hiç kimse sporu üreterek bir yere getirmeye çalışmıyor. Satın alarak bir yere getirmeye çalışıyor. Özellikle su sporlarında biz Fenerbahçe’yi geçtik mi?.. Tamam iş bitti. Özellikle de yüzmede... Bunun ölçüsü bu değil... Bunun ölçüdü; Olimpiyatta, Dünya ve Avrupa Şampiyonası’nda ne yaptığındır. Hiçbirinde yokuz. Fenerbahçe’yi bilmem kaç kez geçtik, banane! Türk milleti sporu yapmayı seven değil konuşmayı ve izlemeyi seven bir milletiz. En büyük sıkıntımız, spor politikamızın olmaması. Avrupa’nın hiçbir yerinde spor kulüpte yapılmıyor, okulun içinde yapılıyor.

Yelkene engelli sporcu bulamıyoruz

EMRE DANİŞMEND: Kalamış’taki yelken tesislerini 1.5 yıl içinde düzene soktuk. Yöneticilerimiz kapısında yatarak, bir şekilde orayı adam ettik. Ancak buraya özellikle de engelli getirip, bu sporu yaptıramıyoruz. Çünkü Engelli Federasyonu, bizim yelken hocalarımızın ders yapmasına izin vermiyor. ‘Federasyondan ilave ders almanız gerekiyor’ diyorlar.
Ancak bu dersi yine yelken hocası veriyor. Yani bu dersin içeriğinde, engelli sporcu için psikolojik, fizyolojik herhangi bir ekstra bilgi yok. Federasyondan istediğimiz sadece 3 engelli yelkenliydi. Başvurmadığımız yer kalmadı ancak hep bürokrasiyle karşılaştık. Bir de şöyle bir sıkıntı var; bu sporu yaparsam ben ne kadar basında görüneceğim gibi ilginç sorular da geliyor.

Tesis için İYİK’ten bir beklentimiz yok

İYİK BAŞKANI CANER AKSÜT: İşin özü antrenman yapmak. Şu anda İTÜ Kampüsü’nün içindeki Natuk Birkan İÖO’nun havuzunu kullanıyoruz ama 15 Aralık’a kadar süre verdiler ve sonra bakarız dediler. Zaten bize en çok yardım eden Galatasaray. Perşembe günleri, buradaki tesisleri kullanıyoruz. Ama durumu somutlaştırmak için mesela, perşembeleri devam edelim, siz Avrupa deplasmanına gittiğiniz zaman kendi idmanımızı yapalım. Bir de en büyük sıkıntımız; altyapı. Yani A Takım’a antrenman yaptırıyoruz ama altyapı geride kalıyor. Onlar için de havuz ayarlamaya kalktığımızda, karşımızdaki kişi, ‘Biz bunlardan iyi para kazanırız’ gözüyle bakıyor. Sutopu öyle bir spor dalı değil ki... Yani altyapıdakiler biraz idman yaparsa, en azından küme düşmezler.

EMRE DANİŞMEND: Biz Galatasaray olarak ne yapabiliyorsak, yapmaya hazırız, Ne gerekiyorsa elemizden geleni yaparız. Bunun karşılığında da İYİK’ten de bir beklentimiz yok. Takım kaptanı Onur, sutopu menajeri Cahit, onlar havuzun programı yönünde yardımcı olacaklardır. Benim sözüm, onların sözü...

Zafer Büyükavcı / Hatice Yücel

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)