Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Excel'de bir metinden rakamları çekmek

BOMBFACTORY

Uzman Üye
Uzman Üye
Trabzonspor
Harf rakam karışık halde bulunan 1 veya birden çok hücrede yanyana bulunan rakamları birleştirerek rakam grupçukları oluşturur, yani sadece metin içindeki rakamları ayıran makro kodu.

Kod:

Sub rakamayir()--- değişkenleri tanımla---Dim dizi(750)Dim dizison(750)Dim durum As BooleanDim A, b, d, i, j, bosDim dd, ddd, f, ff, fff, k, kk, kkk, sayiDim c As RangeColumns(1).ClearContents‘---seçili her hücredeki rakamları seç ve ayır---For Each c In Range(Selection.Address) For k = 1 To Len(c) kk = Mid(c, k, 1) If Asc(kk) > 47 And Asc(kk) < 58 Then sayi = sayi & kk durum = True Else If durum = True Then durum = False dizi(i) = Val(sayi) i = i + 1 sayi = Empty End If End If Next k‘--- ayrılan sayı grupçuklarını dizi() adlı dizi değişkenine at--- If durum = True Then durum = False dizi(i) = Val(sayi) i = i + 1 sayi = "" End IfNext --- dizi() değişkenine atanan rakamları sırala---For d = 0 To i For dd = 0 To i If dizi(d) < dizi(dd) Then bos = dizi(d) dizi(d) = dizi(dd) dizi(dd) = bos End If NextNext--- yeni bir dizi oluşturarak önceki dizide tekrar eden rakamlardan kurtuluyoruz, yeni dizide önceki dizideki rakamlar birer kez alınmış oluyor, tekrar önleniyor---dizison(0) = dizi(0)For k = 0 To i If dizison(iii) <> dizi(k) Then dizison(iii + 1) = dizi(k) iii = iii + 1 End IfNext--- işin en tatlı yeri, ulaşmak istediğimiz sonuca ulaştık artık çıktıyı istediğimiz yere yansıtabilir, bu sonuçları dilediğimiz şekilde kullanabiliriz. Biz sonucu Excel hücrelerine yazdırıyoruz---For i = 0 To iiiCells(i + 1, 1) = "DSİ. " & dizison(i)Next--- Çalışmaya devam edersen, çok ilerleyeceksin---End Sub

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)