Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

VB Shell Kodlarının Kullanımı(Dışarıdan Dosya Çalıştırma)//

BOMBFACTORY

Uzman Üye
Uzman Üye
Trabzonspor
Merhaba arkadaşlar şimdi sizlere Vb'de Shell kodlarının kullanımını anlatıcağım ilk önce bu kodun ne işe yaradığını anlatıyım Shell kodları dışarıdan bir dosya açmayı sağlar ben bu kodlar hakkında fazla bilgim yoktu ve yapıcağım bir programda gerekti ve arada buldum. Şimdi anlatalım

HTML-Kodu:

Shell("C:/Program Files/Internet Explorer/iexplore.exe www.turkmmo.com")
Shell kodlarını yazarken illaki C:/ ve D:/ gibi dizinleri belirtmeniz gerekir mesela üste yazdıgım kod İnternet Explorer'ı açıcaktır ve açıldıktan sonrada turkmmo.com'u açıcaktır.

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

kısmını degiştirerek facebook veya twitter gibi sitelerin açılmasını saglıya bilirsiniz. Mesela bir dosya açmak istiyorsunuz o zaman

HTML-Kodu:

Shell("C:/Klasor İsmi/acıcağınız dosyanın ismi")
bu kodları yazarsanız ve programı açıp denerseniz görüceksinizki bahsettigimiz exe açılacaktır.

Arkadaşlar bir ekleme daha yapıcağım mesela bazenleri bu Shell kodları hata verebilir yani File not Found (Dosya Bulunamadı Hatası) eyer bu hata karşınıza çıkarsa. Bir txt dosyası oluşturun içine Start C:/Klasor İsmi/açılacak dosya ismi yazın ve kaydedin daha sonra txt dosyasının ismini Calıstır.cmd yapın daha sonra vısual'a dönup:
Shell("C:/Klasor İsmi/Acılacak Dosya İsmi/Calıstır.cmd") yazın kesin çalışacaktır(kendi programımda öyle yaptım
).

Shell kodlarıyla herhangi klasoru açmak zordur yani
HTML-Kodu:

Shell("C:/Klasor İsmi/")
yazarsanız açmaz "Dosya Bulunamadı" hatasını verir. Bu yüzden hine bir txt oluşturup içine
HTML-Kodu:

Start C:/Klasor İsmi/
yazıpHTML-Kodu:

Shell("C:/Klasor İsmi/Calıstır.cmd")
yazmak gerekir.

Evet arkadaşlar birazdan video gelicek şimdiden herkeze iyi günler işl işinize yaramıştır

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)